Łeba i okolice
WYDMY RUCHOME I SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY
Wydmy ruchome są główną atrakcją Łeby. Znajdują się w Słowińskim Parku Narodowym, około 9 km na zachód od Łeby. Wydmy przesuwają się pod wpływem morza i wiatru z prędkością około 9 m na rok. Ruchome wydmy są zjawiskiem unikatowym na skalę europejską. Tworzą piękny pustynny krajobraz na obszarze około 500 ha. Największą wydmą w Słowińskim Parku Narodowym jest Łącka Góra, która ma ponad czterdzieści metrów wysokości. Wydmy tworzą jedno z najpiękniejszych miejsc, które stworzyła natura.
PARK DINOZAURÓW W ŁEBIEBOISKO DO PIŁKI NOŻNEJ
Ciekawą atrakcją Łeby jest Park Dinozaurów. Znajdują się w nim ogromne figury wkomponowane w przepiękny krajobraz lasów, stawów i trzęsawisk. Spacerując po obszarze 20 ha, można spotkać około 100 figur dinozaurów. Niektóre gady mają imponujące rozmiary, sięgają nawet 45 metrów wysokości. Łeba Park zapewnia także takie atrakcje jak: Wioska Indian, rowery wodne, ciuchcia z Czerwonym Kapturkiem. Park Dinozaurów w Łebie dostarcza wszystkim dobrą zabawę oraz edukuje najmłodszych.
FOKARIUM I SEAPARK
Seapark położony jest zaledwie 8 km od Łeby. Związany jest z tematyką mórz i oceanów. W ogromnym basenie można zobaczyć foki szare i kotiki z Ameryki Południowej. Dużą atrakcją dla zwiedzających Fokarium jest karmienie fok i ich trening medyczny. Prehistoryczne oceanarium pozwala stanąć "oko w oko" ze stworami z zamierzchłych czasów. W Seaparku mieści się Muzeum Marynistyczne z ciekawymi ekspozycjami. Można także zwiedzić park miniatur przedstawiających latarnie morskie oraz park makiet zwierząt morskich.
REJSY WYCIECZKOWE PO MORZU I JEZIORZE
Wypoczywając nad morzem warto poznać je z innej strony. Rejsy wycieczkowe pozwalają podziwiać piękno natury od strony morza. Wypływając na otwartą przestrzeń dostrzega się potęgę wody. W trakcie rejsów wycieczkowych po morzu można poczuć rybacki klimat, szczególnie poprzez słuchanie i śpiewanie żeglarskich piosenek. Niezwykłych doznań zapewniają rejsy o zachodzie słońca. Pobyt w Łebie to także możliwość pływania po jeziorze. Korzystając z rejsów statkiem można podziwiać piękne plaże, wydmy, zatopione wraki. Odważni turyści mogą podziwiać morze z głębin, podczas nurkowania.
OŚRODKI JEŹDZIECKIE SENNY W NOWĘCIN
W bliskim sąsiedztwie Łeby znajduje się Ośrodek Jeździecki - Senny. Jest położony dosłownie kilometr od Łeby. Warto odwiedzić to miejsce i skorzystać z aktywnych form spędzania wolnego czasu. Ośrodek prowadzi naukę jazdy konnej, czy powożenia zaprzęgami. Organizuje przejażdżki bryczką po okolicy. Posiadając umiejętności jeździeckie można puścić się galopem po brzegu morza. Również zimą Senny dostarcza rozrywki. Dużym zainteresowaniem cieszą się kuligi z ogniskiem i imprezy plenerowe.
LATARNIE MORSKIE STILO I CZOŁPINIE
Podczas pobytu nad morzem warto zwiedzić pobliskie latarnie. Około 11 km od Łeby znajduje się latarnia morska Stilo wybudowana na początku XX wieku. Jej wysokość wynosi 33, 4 m a jej światło jest widoczne z odległości 23, 5 mil morskich. Latarnia Czołpino znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Półtoragodzinny spacer wśród dziko rosnącego lasu wieńczy niepowtarzalny widok na ruchome wydmy, przybrzeżne jeziora oraz mierzeję. Jest zbudowana z cegły, ma 25, 2 m wysokości a jej światło widać z odległości 21 Mm.
JEZIORO SARBSKO
Jezioro Sarbsko leży około 1 km od Morza Bałtyckiego na Wybrzeżu Słowińskim. Sięga 3, 2 m głębokości. Ma niski brzeg południowy i wysoki północny, gdzie wydmy osiągają do 22 m wysokości. Jezioro jest zalesione, a brzegi porośnięte trzciną. Niewielka głębokość i duża powierzchnia jeziora czyni je doskonałym miejscem na naukę windsurfingu. Przez Sarbsko przepływa rzeka Chełst, która wpada do pobliskiej rzeki Łeba. Dzięki temu powstała ciekawa trasa kajakowa.
MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ W KLUKACH
Muzeum Wsi Słowińskiej znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, uznanego za Światowy Rezerwat Biosfery. W letnim sezonie organizowane są tu imprezy folklorystyczne. Ciekawą atrakcją jest pokaz wypieku chleba, kopanie torfu, czy koń w butach. Skansen stwarza możliwość poznania tamtejszej kultury. Stare malownicze chałupy, zagrody rybackie z pełnym wyposażeniem doskonale oddają klimat typowego słowińskiego domu. Na terenie Muzeum znajduje się 20 obiektów. Można zwiedzić: chałupy, obory, stodoły, piece chlebowe, karczmę, magazyn na łodzie i rybacki szałas. Wszystko to przenosi w odległe i zapomniane czasy.
PORT JACHTOWY W ŁEBIE
Port w Łebie jest portem rybackim i turystycznym. Znajduje się tu przystań jachtowa. W sezonie letnim bazuje tu wiele jednostek wycieczkowych. W porcie jachtowym może cumować ponad 120 jednostek różnych klas. Port pomieści jachty żaglowe o długości do 18 m i motorowe o długości do 24 m. Każde miejsce postojowe zapewnia dostęp do wody i energii elektrycznej. Port w Łebie odwiedza ponad 400 jachtów w sezonie letnim. Cumuje tam wiele pięknych i nowoczesnych jachtów.
NEPTUN - ZAMEK NA PLAŻY
Neptun spełnia obecnie rolę hotelu ale jego charakterystyczna budowa i usytuowanie czynią to miejsce turystyczną atrakcją. Neptun został wybudowany w 1905 roku na skarpie morskiej wydmy. Dlatego przyjęło się go nazywać zamkiem na plaży. Hotel posiada 33 pokoje, każdy w innym wystroju. Ciepłe kolory i stylowe miejsce podkreślają królewski klimat. Z okien restauracji można podziwiać morze. Ciekawa lokalizacja Neptuna sprawia, że w zamku na plaży często organizowane są weselne przyjęcia.
SZLAKI PIESZE I ROWEROWE W ŁEBIE
Łeba jest doskonałym miejscem dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Liczne szlaki turystyczne zapewniają niesamowite wrażenia. Przygotowane trasy rowerowe zachęcają do krajoznawczej wycieczki. Jazda rowerem pozwala w niedługim czasie odwiedzić wiele ciekawych miejsc. W okolicach Łeby jest wiele tras, przebiegających wzdłuż nadmorskich miejscowości. Pokonując wytyczone szlaki można zwiedzić zabytkowe pałace, parki rozrywki. Zarówno rowerem, jak i pieszo można dotrzeć do ruchomych wydm. Piesze szlaki sprzyjają spacerom oraz uprawianiu nordic walking.
WYRZUTNIA RAKIET RĄBKA
Tuż przy Łebie znajduje się Muzeum - Wyrzutnia Rakiet, które jest dodatkową atrakcją w pieszej wędrówce od Łeby do ruchomych wydm. Wyrzutnia Rakiet jest byłym hitlerowskim poligonem rakietowym, gdzie testowano rakiety przeciwlotnicze i balistyczne. Zwiedzając Muzeum można zobaczyć ekspozycję rakiety "ziemia-ziemia", zabudowania z okresu II wojny światowej, bunkier dowodzenia, lej wyrzutni, itp. Na terenie Muzeum mieści się także wieża widokowa.
TRÓJMIASTO
Wypoczywając w Łebie warto zwiedzić Trójmiasto. Sprzyja ku temu dobra sieć komunikacyjna. W letnim sezonie uruchamianych jest wiele specjalnych tras umożliwiających szybkie dotarcie z Łeby do Trójmiasta. Organizowanych jest też wiele wycieczek rowerowych, pozwalających aktywnie spędzić urlop. Pobyt w Trójmieście to okazja na zwiedzenie Molo w Sopocie. Warto również zajrzeć do Okręt Muzeum - ORP Błyskawica. W Gdańsku można też odwiedzić Wieżę Więzienną i Katownię, Wielką Zbrojownię, Ratusz Staromiejski i wiele innych ciekawych zabytków.
PÓŁWYSEP HELSKI
W letnim sezonie miejscowości położona na Półwyspie Helskim przeżywają prawdziwe oblężenie. Na niewielkim obszarze mieście się wiele ciekawych atrakcji. Można spacerować wzdłuż plaży i podziwiać niesamowite widoki. Na Helskim Cyplu znajduje się promenada a zamontowane na niej lunety dają możliwość obserwowania wody okalającej cypel. Na Helu znajduje się także Fokarium oraz liczne obiekty fortyfikacji rejonu. Wielkie bunkrowisko i stanowisko gigantycznej armaty to tylko nieliczne atrakcje tego miejsca.
SKANSEN W SZYMBARKU
Szymbark położony jest w sercu Kaszubskiego Parku Krajoznawczego. W miejscu tym turyści mogą poznać język, historię i kulturę Kaszub. Ciekawostką tego miejsca jest wpisana w 2002 roku do księgi Guiness`a najdłuższa deska świata. Ma ona aż 51, 2 metrów długości. W skansenie znajduje się także Dom do Góry Nogami. Można w nim pospacerować po suficie i wystawić na próbę błędnik. Mieści się tu także Dom Sybiraka przywieziony aż spod Irkucka.
„ŚCIEŻKA CZASU” – ALEJA PREZYDENTÓW RP
Wzdłuż ulicy Kościuszki w Łebie można przenieść się w czasie. Wszystko to za sprawą Alei Prezydentów. W sierpniu 2011 roku została otwarta "Ścieżka Czasu". Umieszczona na niej kamienie z odciśniętymi dłońmi wszystkich prezydentów RP. Turyści mogą zobaczyć odcisk dłoni Ryszarda Kaczorowskiego, Jaruzelskiego, Wałęsy, Kwaśniewskiego, Kaczyńskiego, czy Komorowskiego. Za realizację tego przedsięwzięcia miasto otrzymało prestiżową nagrodę. Warto sfotografować swoją dłoń przy dłoniach prezydentów RP.