BLOG

Co trzeba spakować, wyjeżdżając na kolonię?

Co trzeba spakować, wyjeżdżając na kolonię?

Nasze pociechy szybko dorastają, co stawia przed nami ciągle nowe zadania. Wydawałoby się, że jeszcze nie tak dawno temu zmienialiśmy im pieluchy, a tymczasem dziś musimy spakować ich plecaki na samodzielny wyjazd na kolonię. Jeśli mamy zmierzyć się z tym po raz pierwszy, warto najpierw zapoznać się z poniższym artykułem. Pomoże on w skompletowaniu rzeczy, które będą niezbędne naszemu dziecku podczas letnich kolonii nad morzem.

Ręczniki, mydło, żele, szczoteczka i pasta do zębów
Zalecane jest spakowanie trzech ręczników: plażowy (możliwie jak największy, aby w razie czego dziecko mogło się nim dobrze opatulić na plaży jeśli np. pogoda nagle się zmieni), kąpielowy (najlepiej dwa – jeden przyda się po powrocie znad morza bowiem dzieci przeważnie są wysyłane pod prysznic aby zmyć z siebie sól z wody morskiej, a drugi przyda się do wieczornej kąpieli, jeśli ręcznik popołudniowy nie zdąży wyschnąć) i zwykły (przyda się przy myciu rąk przed posiłkami). Do tego należy dorzucić mydło, żel pod prysznic z szamponem 2w1 oraz klapki/japonki pod prysznic – trzeba uprzedzić dziecko aby wchodziło pod prysznic koniecznie w japonkach, inaczej może nabawić się grzybicy, a jej leczenie jest długotrwałe i nieprzyjemne. Spakowania szczoteczki i pasty do zębów nie trzeba chyba uzasadniać 🙂

Plecak
Bardzo przydatny jest mały plecaczek, w którym dziecko będzie mogło zabierać nad morze ręcznik i inne przydatne na plaży rzeczy oraz będzie mogło zabierać go na ewentualne wycieczki przewidziane w programie kolonii (przyda się na kanapki, napoje czy zakupione pamiątki).

Ochrona przed słońcem, komarami i kleszczami
Na kolonie nad morzem KONIECZNIE należy spakować dziecku krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne również z filtrem UV i nakrycie głowy – najlepiej czapeczkę z daszkiem lub kapelusz z niewielkim rondem. Ochrona przed słońcem jest nad morzem niezwykle ważna, ponieważ na plaży z reguły trudno o cień. Należy oczywiście przed wyjazdem udzielić dziecku instruktażu jak ma używać kremu. Ponadto warto spakować środek odstraszający komary i kleszcze, również udzielając dziecku instrukcji użycia. Środki te przydadzą się w trakcie ewentualnych wycieczek ponieważ w trakcie letnich kolonii nad morzem, często organizowane są wycieczki na tereny zalesione.

Strój kąpielowy, sandały/klapki
Na plaży oczywiście niezbędny jest również strój kąpielowy. Najlepiej spakować dwa stroje – nie są ciężkie, a może się przydać zapasowy. Do tego na plaży przydatne będą sandały lub klapki (ale nie japonki, bo te – w połączeniu z piaskiem – mogą doprowadzić do powstanie nieprzyjemnego obtarcia między palcami).

Buty sportowe
Jeśli w programie kolonii przewidziane są wycieczki należy również spakować wygodne obuwie sportowe. W zależności od pogody dziecko będzie mogło założyć na taki wyjazd tzw. „adidasy” lub sandały.

Ubrania
Co do ilości i rodzaju ubrań, zdania są podzielone. Jednakże większość wychowawców kolonijnych zgadza się, że ubrania na 14-dniową kolonię powinny być spakowane wg poniższego schematu:
– t-shirty – po jednym na każdy dzień wyjazdu plus na drogę;
– skarpetki, majtki – jak wyżej;
– cieplejsze bluzy – 3 sztuki, w tym co najmniej jedna zapinana na zamek z przodu;
– spodnie i spodenki – 5-6 par krótkich spodenek i do tego 2-3 pary spodni długich;
– kurtka przeciwdeszczowa, a w ostateczności foliowy płaszcz lub peleryna przeciwdeszczowa, przy czym powinny one być dobrej jakości, a nie z tych najtańszych cienkich folii, które rozerwą się przy pierwszym zakładaniu;
– pidżama lub koszula do spania – dwie sztuki;
– spodnie dresowe i tenisówki do poruszania się po ośrodku;

Kieszonkowe
Dziecko na kolonii ma zapewnione utrzymanie, zatem kieszonkowe wyda na słodycze, napoje i pamiątki. Dlatego na dwutygodniowy wyjazd zalecana jest kwota ok. 200zł. Warto pieniądze przekazać wychowawcy aby wydawał dziecku codziennie np. 10zł a w dni, kiedy wyjeżdżają na wycieczkę 20zł. Jeśli nasze dziecko jest na tyle odpowiedzialne, że samo będzie potrafiło wydzielać sobie codzienne kieszonkowe, to warto dać mu dodatkowy portfelik, w którym będzie nosiło tylko kwotę na dany dzień, a reszta będzie bezpiecznie leżała w plecaku w ośrodku.

Leki
Jeśli dziecko przyjmuje jakieś leki na stałe, to należy je przekazać wychowawcy wraz z instrukcją dawkowania zapisaną na kartce. Dziecku można dać co najwyżej plastry, ale już np. tabletki przeciwbólowe – nie.